#FreshTag.cz


Satirické ilustrace polského autora poukazují na problémy společnosti 21. století

zdroj foto: Facebook

28.3.2018Štěpán Sochor

Nacházíme se v 21. století, době internetu, technologického pokroku, politiky a materialismu. Uvědomujeme si ale doopravdy, co všechno to pro společnost lidí obnáší? Satira, jež má za úkol kritizovat všechny nedostatky a společenské problémy, nám ukazuje, jak moc absurdní některé věci jsou. Polský ilustrátor Kuczynski toho není výjimkou a přináší nám skvěle zpracované obrázky, které vás nenechají v klidu. Jeho cílem jsme totiž my všichni.

Face Tweet Seznam

Pawel Kuczynski je jednačtyřicetiletý ilustrátor, který se narodil v polském městě Štětín. Vystudoval Akademii umění v Poznani a od roku 2004 tvoří satirické ilustrace poukazující na moderní společnost. Doposud získal více než sto ocenění a vyznamenání. V roce 2005 obdržel cenu Eryk od Polské asociace karikaturistů za karikaturistický objev roku s nejvyšším počtem obdržených ocenění v mezinárodních soutěžích.

Jsme zaslepeni technologií?Jsme zaslepeni technologií? (zdroj: Facebook)

Kuczynskiho díla čerpají především ze zvyků dnešní společnosti a dívají se na ni se značným odstupem. Mezi náměty jeho ilustrací se velice často objevuje technologie, sociální sítě a jejich obrovský vliv na lidský život. Dále se v nich promítá konzumní styl života a materialismus. Kromě kapitalismu však můžeme v dílech polského umělce zahlédnout politickou satiru.

Vegetariánské komando připraveno k akciVegetariánské komando připraveno k akci (zdroj: Facebook)

Při zkoumání ilustrací polského autora se člověku naskytne pohled na život ve společnosti v jednadvacátém století. Honba za lajky, úspěchy na sociálních sítích, útěk do internetové reality místo opravdové sociální interakce, sledovanost médií na úkor tragédií – to je pouze několik témat, se kterými se v Kaczynskiho práci setkáte. Kromě velice originálních nápadů se může samozřejmě pyšnit také svými kvalitně odvedenými ilustracemi.

Ani Donald Trump neunikl Kuczynskiho satiřeAni Donald Trump neunikl Kuczynskiho satiře (zdroj: Facebook)

Po zhlédnutí těchto výtvorů se nám naskytne otázka, zda nejsme jako společenství lidí pouze otroky svých výtvorů a politiků. Občas je totiž dobré zpomalit a podívat se na celý život s odstupem. Kaczynski nabízí oči, jež nahlíží na věci z jiného pohledu, než jsme zvyklí. Za pomoci svého výtvarného umu poté vytváří obrazy, které poukazují na konkrétní lidské aspekty, které jsme v průběhu času přijali za normální, a proto je za normální také považujeme.

Jeden ze starších Kuczynskiho kousků je však momentálně velmi aktuálníJeden ze starších Kuczynskiho kousků je však momentálně velmi aktuální (zdroj: Facebook)

Některé scény působí až katastrofálně, ale zacházení do extrémů není v satiře ničím nečekaným. Co si o tom myslíte vy? Souhlasíte s Kuczynskiho pohledem na svět, nebo vám přijde přehnaně negativní?

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa