#FreshTag.cz


Silvestr se blíží aneb O alkoholu u nás. Abstinentů je minimum, co se pije nejvíc?

zdroj foto: pixabay.com

26.12.2017Jan Marek

Lahve šampaňského čekají v lednicích orosené napětím a my tušíme, že ve většině českých lednic nebudou čekat jenom tak samy. Proto nás začalo přirozeně zajímat, jaké u nás panují alkoholové chutě a zdali se najdou i nějací puritáni věrní rychlým špuntům – podle průzkumu agentury Ipsos ano. Mezi 18 a 30 lety zastupují abstinenty čtyři procenta dotázaných. Co jsme se dozvěděli dál?

Face Tweet Seznam

Zůstaňme prozatím u nás mladých, co plníme kopce, ulice a náměstí asi v tom nejhojnějším počtu. Jak už tedy víme, čtyři procenta zastupují abstinenti, co ale dělá většina? Z celkového počtu dotazovaných si právě 90 procent upije alespoň jednou měsíčně. Zkusme si to vyčíslit na řády bankovek zanechaných v hospodách a obchodech. 

Video: Článek končí docela vážně, tak aspoň na začátek trochu srandy

Kolik nás to nejčastěji stojí? 

Celých 28 procent z dotazovaných stojí měsíční útrata za alkohol více než 1000 korun. Do pětistovky se vejde většina, tedy 47 procent. A za co prý podle toho výzkumu necháváme nejvíc peněz?

Někdy ty útraty bolí i mnohem, mnohem víc. Ale kdo se přizná?Někdy ty útraty bolí i mnohem, mnohem víc. Ale kdo se přizná? (zdroj: c1.staticflickr.com)

Na pivo a čistý alkohol jsou prý spíše muži

Tvrdý, nemíchaný alkohol alá panáky nebo „rovnou z lahve“ pije 38 procent účastníků. Pro mnohé asi nebude překvapením, že tuto možnost, spolu s pivem samozřejmě, preferují především mladí muži – pro pivo jich bylo 86 a pro tvrdý alkohol 49 procent. Ženy jsou spíše pro pití vína, alespoň tak to uvedlo 73 procent z nich. 

Pivo, víno, tvrdý alkohol - pěkně v pořadí a zodpovědněPivo, víno, tvrdý alkohol - pěkně v pořadí a zodpovědně

Takové jsou ovšem výsledky z výzkumu pro likérku Stock Plzeň Božkov, a než se v komentářích pustíme do diskuzí o tom, že i ženy dokážou pít jako vázy a pivo není pouze nápojem mužů, odpovězme si ještě na otázku, co se z toho tvrdého tedy pije nejvíc.

Co z čistého alkoholu táhne nejvíc?

Z celkového počtu dotazovaných je jich nejvíce pro nejrůznější značky rumu. Odpovědělo tak celých 19 procent, což je z 38 procent fanoušků tvrdého alkoholu rovná polovina. Je ovšem velmi pravděpodobné, že se zde v hlasování přidali i tzv. výjimečně připíjející jedinci (VýPíJéčka), jelikož s 15 procenty v závěsu zůstávají nízkoalkoholické nápoje a hořkobylinné likéry, ale nám se nechce věřit, že by tolik mladých úplně zanevřelo třeba nad vodkou nebo ginem. 

Video: Proč ten rum furt mizí...

V konzumaci jsme na světě šestí, měli bychom na to ale být hrdí?

A teď trochu vážněji, nechceme kazit silvestrovskou srandu, ale odborníci ze Státního zdravotního ústavu vnímají stávající konzumaci alkoholu u nás jako nadměrnou. I ve světovém žebříčku se řadíme na šestou příčku a obzvlášť alarmující je počet zkušeností mladistvých s alkoholem a tolerance naší společností vůči pití obecně. Tudíž na konec článku přidáváme z morální povinnosti i trochu čísel z loňských statistik Ministerstva zdravotnictví: 

MZ ČRMZ ČR (zdroj: upload.wikimedia.org)

Stastistika nuda... tahle rozhodně nuda není

Denně nebo obden si alkoholu dopřává až 13,8 procent Čechů. Celoživotně abstinuje jen 3,8 procent. V důsledku tak u nás loni průměrná roční spotřeba čistého alkoholu na osobu dosáhla k 6,8 litrům – u mužů je to deset, u žen 3,7 litru. Ve věkové skupině 15 až 24 let je to 6,3 litru.

Týdně nebo i častěji se nadměrným dávkám alkoholu oddává dvacet procent mužů a pět procent žen. Celkově lze pak považovat 13 procent dospělých za konzumenty s vysokým rizikem, a sedm procent je již označováno za problémové pijáky – ano, i to je pojem a jsou mezi nimi i osoby na alkoholu závislé. 

Mezi mladými ve věku od 15 do 24 let pije rizikově až 5,6 procent a škodlivě až 10,3 procent z dotazovaných.

Ne nadarmo se říká pij s mírou, a opravdu se tím nemyslí, abyste brali i nějakého MíruNe nadarmo se říká pij s mírou, a opravdu se tím nemyslí, abyste brali i nějakého Míru (zdroj: pixabay.com)

Říjnového průzkumu agentury Ipsos pro likérku Stock Plzeň Božkov se zúčastnilo 525 respondentů ve věku od 18 do 30 let (zdroj informací: ČTK). Přehled výsledků o spotřebě alkoholu Ministerstva zdravotnictví je z roku 2016. Instituce jej uveřejnila letos v září spolu s tiskovou zprávou. Výzkumu se zúčastnilo 1841 osob ve věku od 15 do 65 a více let (zdroj informací: oficiální stránky MZ ČR).

Jak jste na tom vy? Jak často pijete a co vám nejvíc chutná?

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa