#FreshTag.cz


Skandinávský design? To není jen o IKEI

zdroj foto: pixabay.com

21.2.2018Iva Mališová

Čisté linie a jednoduché siluety skandinávského designu se staly tak oblíbenými, že ovlivnily spoustu trhů s nábytkem. Proč se tento styl stal tak populární? 

Face Tweet Seznam

Severský design se začal profilovat ve všech severských zemích (Švédsko, Dánsko, Norsko, Finsko a Island) v padesátých letech minulého století. Všechny severské země shodně upřednostňovaly funkci a cenovou dostupnost nábytku před luxusem. Začaly se používat přírodní materiály, štíhlé dřevěné linie, světlé barvy. Ty byly do určité míry reakcí na krátké dny a dlouhé večery, severské bydlení vyžadovalo jasné a praktické interiéry.

Skandinávci využivají světla a prostoru na maximumSkandinávci využivají světla a prostoru na maximum (zdroj: pixabay.com)

Severský minimalismus se rozšířil po světě a stal se trendem. Lidé se v moderní době přiklání k jednodušeji řešenému bydlení, preferují vzdušnost, na minimalismu oceňují jeho systematičnost a s tím související praktičnost. 

Skandinávci milují světloSkandinávci milují světlo (zdroj: wikipedia.org)

V polovině 20. století byl zcela zásadní rozdíl mezi skandinávským designem a designem v ostatních evropských státech. Největší rozdíl spočíval v osvětlení prostoru. Zatímco v Evropě převládaly tmavší tóny barev a volilo se méně intenzivní osvětlení, severské země se snažily maximalizovat světlo v místnosti.

Důležitým prvkem skandinávského bydlení je také praktičnostDůležitým prvkem skandinávského bydlení je také praktičnost (zdroj: pxhere.com)

„Skandinávský design je disciplinovaný. Švédské lavice mají například delší nohy, aby bylo možné pod ně uložit věci. Švédský design nemá místo pro nepořádek, protože nepořádek ničí linie interiéru,“ uvedl pro Washington Post designer Rachel Dougan z firmy ViVi Interiors. 

Časopisy a designové blogy mají sklony k tomu prezentovat skandinávský design jako neuvěřitelně čistý. Fotky ukazují bílé stěny, přírodní dřevěné podlahy, velké lustry a pokoje zaplavené světlem. Nicméně výhodou severského designu je, že může být také snadno kombinovatelný. Jednoduché prvky totiž snadno skombinujete např. s vintage doplňky. Záleží na cítění každého člověka a jeho touze vytvořit si jak praktické, tak i jedinečné bydlení.

Hlavní motto je jednoduchostHlavní motto je jednoduchost (zdroj: flickr.com)
Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa