#FreshTag.cz


Top 13 ikonických věcí, které změnily svět

zdroj foto: www.pexels.com

7.2.2018Iva Mališová

Design vždy definuje moderní dobu. V každém roce nacházíme trendy v něčem jiném. Nezáleží na tom, zda se jedná o prvky, které byly v kurzu již dříve a teď se vrací do módy, nebo úplně nové věci. Některé z nich se udrží na výsluní celé dekády nebo ještě déle. Pojďme se společně podívat na „vynálezy“, které se staly prototypem a navždy změnily svět.

Face Tweet Seznam

Podprsenka

Věc, kterou ocení zejména ženy. Určitě se nejedná o nejpohodlnější kousek oblečení, ale rozhodně patří k nejatraktivnějším. Její původ se objevuje již v Starověkém Egyptě, pokračuje přes svazující korzety až k Carrese Crosby, která v roce 1910 započala revoluci tohoto spodního prádla.

Podprsenka se stala milníkem v dámském odíváníPodprsenka se stala milníkem v dámském odívání (zdroj: pxhere.com)

Láhev od Coca–Coly

Dnes je tato láhev kultovní záležitostí, známe ji přes 100 let. Tento jedinečně rozpoznatelný designový kousek od sebe odlišil ostatní bezejmenné lahve. Plno dalších nápojových společností pak převzalo její ladný tvar.

Ikonická láhev je známá po celém světěIkonická láhev je známá po celém světě (zdroj: pixabay.com)

Leica fotoaparáty

Fotoaparáty Leica se začaly vyrábět dokonce dříve než Zenit. Společnost Leica začala s vývojem v roce 1913. Před Leicou byly fotoaparáty spíše průmyslovými přístroji než aparáty pro osobní použití. Používaly se nemotorné fotografické desky, byla nutná opora stativů. Toto změnil Oskar Barnack, který si uvědomil, že fotoaparáty potřebují odlehčit. V roce 1923 vytvořil kazety s 35 mm filmem (zapůjčeným z filmových kamer), dále instaloval vyměnitelné čočky. Nová Leica byla technicky inovativní, lehká a hlavně přenosná, což pomohlo zejména vývoji fotožurnalistiky. 

Fotoaparáty Leica se vyráběly ještě dřív než ZenitFotoaparáty Leica se vyráběly ještě dřív než Zenit (zdroj: flickr.com)

Pavilon L’espirit noveau

Francouzsko – švýcarský architekt Le Cobusier na výstavě roku 1925 představil svou vizi budoucnosti v podobě nového pavilonu. Obytný prostor si představoval jako maximálně praktický, vzdušný a člověkem využitelný. 

Pavillon de l´Espirit noveau, 1925Pavillon de l´Espirit noveau, 1925 (zdroj: twitter.com)

Skleničky Duralex Picardie

Francouzi umí udělat obyčejné předměty neobyčejně dobře. Kdo by doma neměl alespoň jednu tuto sklenici, která nikdy nevyjde z módy? Vyrábí se již od roku 1927 a jsou inspirovány designem sklenic z 18. století. 

Duralex skleničky má každýDuralex skleničky má každý (zdroj: commons.wikimedia.org)

Židle CH24

Jedná se o jednu z nejznámějších židlí světa. Autorem je Dán Hans J. Wegner, přezdívaný jako „mistr židle“, který ji navrhl v roce 1949. Wegner se nechal inspirovat klasickými čínskými židlemi „Ming“. Židle se prodává od roku 1950 a vyrábí se dodnes bez jediného přerušení výroby. 

Jedinečný design židle inspiroval mnoho dalších výrobců nábytkuJedinečný design židle inspiroval mnoho dalších výrobců nábytku (zdroj: www.twitter.com)

Zavazadla Rimowa

V roce 1950 navrhl Richard Morszeck první hliníkový kufr. Hlavní prvek tohoto kufru je jeho hliníková konstrukce se souběžnými drážkami, která mu propůjčuje charismatický design. Zavazadla firmy Rimowa patří mezi charakteristické a jedinečné i dnes. Pokud hledáte ten správný elegantní kufr do mezinárodních letadel, s Rimowou určitě nešlápnete vedle. Cena výrobku je však vyšší, pohybuje se v řádech desetitisíců, o čemž svědčí i jeho prodejna v Pařížské ulici v Praze.

Zavazadla Rimowa potěší každého, kdo si potrpí na luxusZavazadla Rimowa potěší každého, kdo si potrpí na luxus (zdroj: flickr.com)

Přehrávač Braun

Přehrávač 1956 SK4 se stal ve své době hitem a pro mnohé z nás je stále retro ikonou. Přístroj navrhnul Dieter Rams z německé firmy Braun. Pro svůj výtvor sklidil jen samou chválu, byl promyšlený, pohledný a žádoucí.

Retro přehrávač Braun z roku 1956Retro přehrávač Braun z roku 1956 (zdroj: flickr.com)

Vůz Mini 1959 (Mini car)

Kultovní auto, které se objevilo v mnoha filmech a seriálech, např. Mr. Bean, a ovlivnilo další výrobu mini vozů, bylo uvedeno na trh v roce 1959 britskou BMC. 

Legendární auto, které jsme mohli vidět v mnoha anglických filmech ze 60. letLegendární auto, které jsme mohli vidět v mnoha anglických filmech ze 60. let (zdroj: www.twitter.com)

Minisukně

Když jsme u toho zmenšování, revoluci v dámském oblékání jistě zapříčinila minisukně v 60. letech minulého století. Zpopularizovat ji pomohla dvorní stylistka Twiggy Mary Quant, která se v trendu minisukní nebála navrhovat neobvyklé střihy a výrazné barvy. Krátkou sukni vnímala jako symbol liberalizace v odívání.

Twiggy, 1967Twiggy, 1967 (zdroj: www.twitter.com)

Obálka desky Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band od Beatles

O úspěchu samotné desky přetrvávající i v moderní době jsme psali minule. Dnes se zaměříme na její obal. Pop artový umělec Peter Blake byl pověřen návrhem na cover. „Šílená“ fotomontáž (na které jsou osobnosti jako Marlon Brando, Fred Aster aj.) byla stejně originální a vlivná jako hudba na desce.  

Slavná deska Beatles se pořád drží na vrcholu hudebního nebeSlavná deska Beatles se pořád drží na vrcholu hudebního nebe (zdroj: www.twitter.com)

Sony Walkman

Zlaté japonské ručičky, které vynalezly přístroj na přehrávání kazet. I když jsou nyní na trhu technicky vybavenější výrobky, Walkman započal cestu „minimalizace“ přehrávačů, podle které se inspirovali další výrobci, a vznikaly tak daleko úspornější produkty (MP3 apod.). Walkmany se přestaly vyrábět v roce 2010, avšak slovo „walkman“ se používá dodnes pro označení kompaktního přenosného MC zařízení.

Walkman od Sony byl určitě jednou z nejoblíbenějších věcí mladých lidí v 80. letechWalkman od Sony byl určitě jednou z nejoblíbenějších věcí mladých lidí v 80. letech (zdroj: www.twitter.com)

iPhone

Lidé už od sedmdesátých let minulého století hovořili o integraci telefonů a počítačů až do roku 2007, kdy vizionář Steve Jobs odhalil novinku, která změnila dosavadní vývoj mobilních telefonů. iPhone by se však zcela jistě neprodával tak dobře, pokud by neoslňoval výjimečným designem z dílny britského designéra Jonathana Ivese. Telefon se stal ikonickým, vše sedí „tak akorát“, podle nadčasového designu se nechalo inspirovat mnoho výrobců mobilních telefonů.  

Nejstarší model z roku 2007, dnes už sběratelská záležitostNejstarší model z roku 2007, dnes už sběratelská záležitost (zdroj: www.twitter.com)
Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa