#FreshTag.cz


Trip za oceán: Co si musíte vyřídit před odletem do USA

zdroj foto: pixbay.com

Cestování je hobby mladé generace, není proto příliš velké překvapení, když mají studenti už v mladém věku procestovanou polovinu Evropy. Naskočit na první vlak, zabalit vše potřebné do batohu či jiného příručního zavazadla, to zvládne dnes opravdu každý. A navíc se to dá i levně! Výlet za velkou louži je ale komplikovanější. Co všechno obnáší předletové přípravy, se dozvíte v následujících odstavcích. 

Face Tweet Seznam

Cestovní pas

Při příležitosti, jakou je vycestování mimo Evropskou unii, se člověku zasteskne po starém známém Schengenu. Občanka bohužel nestačí, je tedy nutné (pokud vám starý pas propadl) pořídit si nový cestovní doklad. Vystavení vás vyjde na šest set korun. Zapotřebí je také na úřadu odevzdat pas starý. Lhůta vydání je 30 dní, ve většině případů trvá vystavení kratší dobu. To ovšem neznamená, že je dobrý nápad nechávat to na poslední chvíli. Platí pravidlo, čím dříve, tím lépe. A pokud ho neztratíte, máte na dalších deset let vystaráno. 

Pas máte do měsíce vystavený a platí na deset letPas máte do měsíce vystavený a platí na deset let (zdroj: pixbay.com)

Pojištění

Bez pojištění z domu ani ránu! Není sice dobré vypočítávat všelijaké katastrofické scénáře, pokud byste se však zranili v zahraničí, je nutné mít přístup k lékařské péči, která vás nebude stát majlant. Proto je záhodno pořídit si před cestou mimo Českou republiku zdravotní a cestovní pojištění. To pokryje vaše zdravotnické náklady a pojistí vás v případě ztráty zavazadla. Pokud si neplatíte celoroční pojištění, můžete si vyřídit pojištění jednorázové, které vás vyjde na pár stovek korun. Zařídit si ho lze ve vaší bance nebo jakékoli pojišťovně. V dnešní době lze navíc sjednat přes internet z pohodlí domova.

Vždy je lepší být pojištěn. Co kdyby náhodouVždy je lepší být pojištěn. Co kdyby náhodou (zdroj: pixbay.com)

ESTA

Konkrétně výlet do Spojených států amerických vyžaduje pořízení elektronického cestovního povolení. Bez něj vás totiž dál než na letiště cílové destinace nepustí. Při vyřizování tohoto dokladu si pečlivě zkontrolujte zadané údaje. Pokud se totiž budou jenom byť jen o chlup lišit s údaji ve vašem pasu, můžete na dovolenou ve Státech zapomenout. Ke kontrole správnosti údajů dochází až na daném letišti v USA. Pokud jste si nevšimli překlepu před odletem, můžete se dozvědět o chybě, až když je pozdě. Potvrzení či zamítnutí (ke kterému téměř nedochází) trvá 48 hodin od vyřízení a povolení platí na následující dva roky.

Pokud si nevyřídíte správně cestovní povolení, nebudete vpuštěni na území USAPokud si nevyřídíte správně cestovní povolení, nebudete vpuštěni na území USA (zdroj: pixbay.com)

Směnit peníze

Nedílnou součástí návštěvy cizího kraje je samozřejmě seznámit se s místní měnou. Americké dolary nejsou pro většinu lidí až tak velkou neznámou jako třeba japonské jeny, i tak je zapotřebí zjistit si aktuální kurz. Peníze směňte ideálně ještě v České republice. Nejlepší možností je zajít do vaší banky a vyřídit to přímo tam. Rozhodně doporučujeme vyhnout se směnárnám, nemusíte totiž narazit na poctivé směnárníky a hrozí, že budete ošizeni. Neplatí to sice ve všech případech, v bance máte však jistotu, že vám dají nejlepší možný kurz, a navíc si s sebou nemusíte brát hotovost, vše lze vyřídit přes váš účet.

V bance dostanete nejlepší kurz na směněníV bance dostanete nejlepší kurz na směnění (zdroj: pixbay.com)

Štěstí přeje připraveným. To platí především v případě cestování, v případě výletů za Atlantik pak dvojnásob. Není radno nic podceňovat. 

Máte radějí cestování po Evropě, nebo preferujete delší vzdálenosti a exotiku? Určitě nás sledujte dál pro další tipy ohledně cestování!

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa