#FreshTag.cz


Vánoční trhy – přehled těch nejlepších u nás i v zahraničí

23.11.2017Jan Marek

Ulice a náměstí prozářené slavnostní výzdobou, obláčky páry a vůní unikajících ze stánků se svařáky a punči, nepřeberné množství nádherných, i ručně vyráběných dárků… Rolničky a koledy čas od času zní do vašich kroků, když zvolníte tempo a vychutnáváte atmosféru svátků na vánočních trzích. Které jsou vyhlášené u nás a do jakých zemí a měst vyrazit, pokud toužíte po změně a rozšíření kulturních vjemů? 

Face Tweet Seznam

Vyhlášené nejenom v Evropě. Vánoční trhy v Praze

Zřejmě se to bude v našich poměrech leckomu zdát docela mainstream, přesto vycházíme z hodnocení právě zahraničních médií, a to rovnou těch zaoceánských. Americký týdeník US News & World Report uvedl ve svém letošním hodnocení Prahu na prvním místě jako top destinaci, kde mohou turisté nalézt tu nejpříjemnější vánoční atmosféru. V hlavním městě tedy čekejte nával, ostatně jako vždy…

Trhy na Václavském a Staroměstském náměstí začínají 2. prosince a končí 6. ledna. Hned první den v 16:30 proběhne také rozsvěcení vánočního stromu. Na návštěvníky bude čekat tradiční adventní vesnička domků plných vánočních dekorací, dárků a typických svátečních pochutin, včetně svařáků a punčů. Otevřeno bude každý den od 10 do 22 hodin, stánky s občerstvením poběží až do půlnoci.

Pražské vánoční trhy si budete moct užít také na Tylově náměstí, náměstí Republiky a Míru. 

Video: Trhy byly oceněné i vloni, jak můžete vidět ve videu.

V Brně zítra vyjede vánoční tramvaj. Olomouc nabídne již dnes tradiční Norimberské víno

Náměstí svobody rozsvítí vánoční stromeček zítra v 17 hodin, současně s tím vyjede také speciální vánoční tramvaj. Opouštět bude prostor čítající až na 64 prodejních stánků s dárky a občerstvením, v jehož nabídce nebudou chybět ani raw, wegan nebo bezlepkové potraviny, takže se nají opravdu každý. V doprovodném programu vystoupí také zpěváci Václav Neckář a Hana Zagorová, které doplní představení Louskáček. Trhy budou probíhat také na Dominikánském náměstí, kde si budou návštěvníci moct prohlédnout vyřezávaný Advent, Ježíškovu poštu nebo Zvoničku.

Olomoucké vánoční trhy začínají již dnes od 14 hodin, rozsvěcení vánočního stromku na Horním náměstí se dočkáte v 18 hodin a popíjet u něj můžete třeba Norimberské víno. Tím se totiž může Olomouc pyšnit jako jediné město v celé České republice. Když to s ním nepřeženete, čekat na vás bude i na Dolním náměstí připravené venkovní kluziště se vstupem zdarma. Stánků bude v areálu obou náměstí požehnaně. Výběr dárků a ozdob by mohl předčit snad už jenom výběr punčů a svařáků, jejichž druhů můžete v Olomouci ochutnat skutečně mnoho. 

Trhy v BrněTrhy v Brně (zdroj: /www.images.atlasceska.cz/)
Trhy v OlomouciTrhy v Olomouci (zdroj: www.vanocnitrhy.eu)

Zavítat můžete i do Českého Krumlova, Českých Budějovic či Plzně… nebo na některé české hrady a zámky

Tato trojice měst je výhodná v tom, že pokud byste se chtěli vyhnout větším davům v Praze, Brně nebo Olomouci, ale přesto si projít širším výběrem, můžete to vzít den po dni - 1. prosince Český Krumlov, 2. prosince České Budějovice, a 3. prosince Plzeň. Rozsvěcení vánočních stromků v těchto městech bude probíhat v rozmezí 16 až 17 hodin. Chybět nebudou živé Betlémy, zpívání koled a nejrůznější hudební koncerty a doprovodný program.

Skutečně netradičně pak můžete atmosféru trhů prožít na hradech a zámcích v Kuksu (25. a 26. listopad od 9 do 16 hodin), Lokti (9. a 10 prosince od 10 do 18 hodin), Lednici (10. prosince od 12 hodin) a Křivoklátu (3. – 4. prosince a 10. – 11. prosince od 10 do 17 hodin). Očekávat můžete romantickou atmosféru doplněnou dobovými kostýmy, vystoupeními ale i dekoracemi a dárky. 

Ze zahraničí si nemůžete nechat ujít Německo, Francii, Belgii, Itálii nebo Švédsko

Bavorského charakteru se drží Mnichov, ve kterém naleznete rovněž jedny z nejoblíbenějších trhů v Evropě. Startují zde 27. listopadu a trvají až do Štědrého dne. O dva dny později prostoupí sváteční atmosféra naplno také německé Drážďany. Ze zdejšího hlavního vlakového nádraží povede tradiční zářivá vánoční míle podél Prager Straße k Altmarktu, přes Fraunekirche, napříč Neumarktem na vánoční trh Hauptstraße na druhé straně Labe. Neustädter Advent se naleznete přímo uprostřed barokní čtvrti.

Náměstí ve francouzskému Lille zase rozsvítilo první ozdoby již 17. listopadu. Veškeré jarmarky a trhy se zde odehrávají na náměstí Place Rhiour, které zdobí nepřehlédnutelné, obrovské ruské kolo. V předmětných dárcích zde naleznete střípky nejenom z tamní kultury, ale také například Kanady, Ruska nebo Polska. Vánoční trhy v hlavním městě Paříži začínají zrovna dnes. Čeká na vás více jak 350 stánků s nejrůznějším řemeslným uměním, národními jídly a dobrotami. To hlavní naleznete ve čtvrti La Défense, nezapomeňte ale například také na procházku Montmartrem a tradiční vánoční preclíky.

Trhy v Bruggách, pohádkovém belgickém městečku, jsou vyhlášené jak pro svoje lahodné ochutnávky čokolády, ale také pro atmosféru, kterou definuje již jenom to, že se nacházíte v jedné z nejmalebnějších památek UNESCA. Stánky se zde nachází na náměstí Simon Stevinplein, kde je stejně jako v Olomouci otevřené zimní kluziště, nějakého toho poplatku se nejspíš dočkáte – vše se pro vás otevírá již zítra.

Pověstný balkón z Romea a Julie… byste mohli minout při návštěvě vánočních trhů v italské Veroně. Stovky světel zde svítí již od půlky listopadu, úžasnou podívanou si pak nemůžete nechat ujít v Arena di Verona, kde se nachází více jak 400 betlémů v krásném osvětlení a hudební kulise.

Posledním z našich tipů bude švědský Stockholm. Trhy zde mají tradici již od roku 1914. Nabídka dárků, ozdob a především švédského vánočního cukroví je zde skutečně rozsáhlá. Vyhnout byste se tak právě neměli dlouhé ulici v centru města, která nese jméno Drottininggatan – trochu jazykolam, ale otevřená pro vás bude od 18. prosince. Dost možná tak máte destinaci, která by na vašem seznamu mohla být právě na tom posledním, závěrečném místě.

Tak co, kam vyrazíte?

Video: Vánoční trhy v Drážďanech
Vánoční atmosféra v LilleVánoční atmosféra v Lille (zdroj: www.flickr.com)
Ve Stockholmu vánočními světly rozhodně nešteří.Ve Stockholmu vánočními světly rozhodně nešteří. (zdroj: www.flickr.com)
Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa