#FreshTag.cz


Velká Británie plánuje zakázat používání plastových brček

zdroj foto: pixbay.com

23.2.2018Štěpán Sochor

Během jednoho roku lidé ve Velké Británii vyhodí celkem 8,5 miliardy plastových brček. Velká část z nich následně končí v oceánech, kde velice komplikují život tamním živočichům, a jejich kompletní rozklad může trvat až 500 let. Některé společnosti se již rozhodly používat ekologičtější postupy právě z těchto důvodů, Británie bude možná následovat.

Face Tweet Seznam

Britský ministr životního prostředí, Michael Gove, naznačil, že by Velká Británie mohla v budoucnu uzákonit zákaz plastových brček. V takovém případě by musely všechny podniky, jež je dosud používaly, přejít na alternativní, ekologičtější variantu, jako je například papír. Momentálně hrozí, že by Britům tento postup nemusely umožnit zákony Evropské Unie, Gove však řekl, že udělá všechno pro to, aby tuto zábranu překonali. Dodal také, že opuštění EU dává Británii větší šanci věnovat se podobným tématům. Tímto příkladem Gove poukázal také na světlejší stránky Brexitu. 

Vyhozený plast často končí v oceánu a trvá stovky let, než se rozložíVyhozený plast často končí v oceánu a trvá stovky let, než se rozloží (zdroj: pixbay.com)

Tento komentář přišel v reakci na zveřejněná čísla nakoupených brček samotným parlamentem. Podle nejnovějších dat totiž došlo v posledních třech k letech k jejich zdvojnásobení, což lze považovat za alarmující. Současný britský ministr životního prostředí se dokonce zavázal, že omezí používání plastů. Premiérka Theresa May představila na za začátku roku plán, který by měl Británii zbavit plastového odpadu v průběhu následujících 25 let.

Až si příště objednáte koktejl, zkuste to bez brčkaAž si příště objednáte koktejl, zkuste to bez brčka (zdroj: pixbay.com)

Plastová brčka jsou pro náš běžným jednorázovým nástrojem, který každý po dopití svého drinku vyhodí. A přitom by stačilo vypít svou sklenici bez něj či ho nahradit jinou alternativou. Plast totiž patří mezi velké nepřátelé mořských živočichů, které setkání s brčkem může stát i život. Británie si uvědomuje, že je na čase přenechat naši planetu budoucím generacím v lepším stavu, a jde tak příkladem ostatním.

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa