#FreshTag.cz


Vibrátory sbírají intimní data svých uživatelů. Jejich výrobce již čelí žalobě

zdroj foto: upload.wikimedia.org

10.2.2018Jan Marek

Okresní soud v San Franciscu čekala začátkem tohoto měsíce neobvyklá zkušenost. Žena skrývající se za iniciály S. D. podala žalobu na společnost Hytto Ldt. z Hong-Kongu, jejíž divizní firma vyvinula vibrátory ovládané na dálku pomocí specifické mobilní aplikace Body Chat. Společnost si podle ženy jejím prostřednictvím ukládá i informace jako to, kdy a po jak dlouhou dobu uživatelé vibrátory používají.

Face Tweet Seznam

Výrobce bezdrátových vibrátorů značky Lush čelí obvinění z toho, že jeho zařízení nepracují na základě procesu fungování pouze jednoho z procesů komunikačního schématu, tedy vysílače-přijímače s funkcí zapnout-vypnout. K tomu mají přenášet také intimní informace o svých “zákaznících”.

Žaloba mimo jiné říká:

“Uživatelka S. D. by si produkt sama nikdy nekoupila, kdyby věděla, že pro naplnění všech svých možností využití obžalovaný také monitoruje, sbírá a rozesílá informace uživatelů prostřednictvím aplikace Body Chat.”

Firma Lovense si tak podle ní může ukládat například i údaje o trvání doby užívání, nebo dokonce i denní časy, ve kterých jsou vibrátory aktivní.

Kromě Bluetooth a internetového spojení nabízí aplikace také zvukové předvolby - v minulosti problematické rozšířeníKromě Bluetooth a internetového spojení nabízí aplikace také zvukové předvolby - v minulosti problematické rozšíření (zdroj: www.lovense.com)

Jak komunikační proces dálkově ovládaných vibrátorů probíhá?

Produkty totiž využívají jak technologie komunikace Bluetooth, tak internetového spojení prostřednictvím výše zmíněné mobilní aplikace Body Chat. Jejích vývojářům a technikům tak pod rukama denně proudí tisíce těchto uživatelských informací, která se musí nezbytně ukládat do databáze mimo jiné i z důvodu procesů synchronizace. Dalším důvodem by však mohl být také marketingový průzkum, nehledě na hlavní problém - ohrožení soukromí uživatelů.

Lhůta sedmi dní pro ukládání dat VS přes servery žádné informace ani data neproudí

Vnitřní politika společnosti ale říká, že jakákoliv data procházející skrz databázi systém šifruje a po sedmi dnech maže. Dodává rovněž to, že video hovory mezi uživateli neputují přes servery vůbec.

Programování může mít své mouchy neboli "bugy"Programování může mít své mouchy neboli "bugy" (zdroj: pixabay.com)

Program měl minulý rok "bug"

Hytto Ldt. již však v minulosti řešila jiný problém s touto aplikací. V listopadu loňského roku musela přiznat chybu v programování (tzv. bug) Body Chatu. Týkala se meziprocesního automatického ukládání audio souboru "tempSoundPlay", který se vytvářel i v případech, kdy uživatelé aplikace nástroj Ovládání zvuku vůbec nepoužívali. Společnost tehdy řekla, že soubor se vytvářel v zařízeních uživatelů pouze dočasně a měl se automaticky sám mazat, ale tento “malý bug” mu to znemožňoval. Následně na to chybu opravila.

Video: Ukázka demo verze aplikace Body Chat

Nedostatek je zatím i na straně žalobce

Obžaloba ženy skrývající se za inicály S. D. má také svůj nedostatek - neuvádí původ tvrzení o tom, že Lovense “záměrně” sbírá a “ukládá” uváděná data pro vlastní užití. V této etapě soudního sporu není tento údaj zatím potřeba. Uživatelka zároveň ani neuvedla, jak zjistila, že společnost skladuje informace právě o ní samotné.

Co si o obžalobě proti výrobci “internetových” vibrátorů, Hytto Ldt. myslíte vy?

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa