#FreshTag.cz


Vojenské základny odhaleny světu. Může za to aplikace mapující výkony a trasy sportovců

zdroj foto: labs.strava.com

29.1.2018Jan Marek

Mobilní aplikace pro GPS měření atletické aktivity zveřejnila “teplotní” mapu pohybu svých uživatelů. Pozoruhodná podívaná, kterou Strava nabídla, ale krátce na to vykázala neočekávané bezpečností riziko. Teprve dvacetiletý student si totiž všimnul toho, že tímto způsobem nabízí také přesné lokace a struktury známých i “utajovaných” vojenských základen jak na domácím území, tak ve válečných zónách a nejen to - zájemci se mohou dopídit například i rutinních hlídkových patrol.

Face Tweet Seznam

Základna Královského letectva (RAF) Velké Británie ve Falklandech, francouzské ozbrojené síly v Nigérii ani ruská letecká základna Hmeimim v Sýrii neunikla pozornosti „sociální sítě atletů" Strava. Byly to však právě americké základny - rovněž v Sýrii, dále pak ale i v Iráku a Afghánistánu - které upoutaly pozornost dvacetitelého Nathana Rusera.

Kdo hledá, najde - na mapě nejsou jenom základny uvedených států. Najít můžete také patroly tureckých vojákůKdo hledá, najde - na mapě nejsou jenom základny uvedených států. Najít můžete také patroly tureckých vojáků (zdroj: twitter.com)

Vypadá to moc hezky, ale...

Student oboru bezpečnosti Australské národní univerzity uveřejnil na svém Twitteru screenshoty mapy se slovy: “Vypadá to moc hezky, akorát ne úplně pro bezpečnostní vojenské operace. Americké základny jsou jasně identifikovatelné a zmapované.”

Zabývá se tím již i Pentagon

Poslední verze mapy je k dispozici již od listopadu loňského roku, na její nebezpečný dosah se ale až díky Nathanovi přišlo teprve minulý týden. Od té doby se jí věnují bezpečnostní orgány, z nichž největší zájem má Ministerstvo obrany Spojených států amerických se sídlem v Pentagonu. Jeho mluvčí, majorka Audricia Harris ve vyjádření uvedla: “Tyto věci bereme velice vážně, a proto je celá situace podrobena přezkoumání, abychom mohli vyvodit, zdali je nutný nějaký dodatečný trénink nebo školení pro zajištění bezpečnosti našeho vojenského personálu - ať už na domácí půdě, nebo v zahraničí.”

Původní příspěvek Nathana Rusera, ve kterém uvádí i počet GPS bodů, z nichž se mapa skládá - 13 bilionůPůvodní příspěvek Nathana Rusera, ve kterém uvádí i počet GPS bodů, z nichž se mapa skládá - 13 bilionů (zdroj: twitter.com)

Chyba je prý na straně vojáků

Podle informací v prohlášení firmy provozující aplikaci totiž nedošlo k pochybení na jejich straně, ale na straně armádních příslušníků. Vysvětluje to tím, že Strava funguje na bázi shromažďování dat z telefonů svých uživatelů, náramků FitBits či jiných fitness sledovacích zařízení kooperujících se systémem GPS, a ty poté dává k dispozici pro různá srovnání nebo vlastní monitoring online. Aplikace však “umožňuje uživatelům explicitně vyřadit konkrétní aktivity ze sběru pro teplotní mapu - dokonce i aktivity, které nejsou označeny jako soukromé - nebo nastavit soukromé zóny v určitých lokacích.”

V ohrožení nejsou pouze základny, ale i vojáci na hlídkách nebo chráněné osoby při přepravěV ohrožení nejsou pouze základny, ale i vojáci na hlídkách nebo chráněné osoby při přepravě (zdroj: archive.defense.gov)

V ohrožení mohou být sami vojáci, základny ale i chráněnné osoby 

Student a zároveň bezpečnostní analytik Nathan Ruser právě nevidí takové bezpečnostní riziko ve zveřejnění umístění základen jako spíš v odhalení těchto rutinních tréninkových tras vojáků a především plánů jejich hlídek, které nechtěně umožnili aplikaci sdílet. “Pokud vojáci používají aplikaci jako normální uživatelé a zapínají ji pokaždé, když jdou běhat, může se jednat o opravdové nebezpečí. Neměl bych mít tu možnost sledovat jejich denní zvyklosti, a přesto jí mám,” dodává. Mezi těmito činnostmi totiž mohou být i zrovna ty pro bezpečnost tolik klíčové hlídky. Větší intenzita světelného označení přitom označuje větší pravidelnost užívání trasy.

Lokace některých základen stále čekají na potvrzení

Někteří uživatelé začali na Twitteru uveřejňovat také domnělé lokace utajovaných základen v zahraničí. Patří mezi ně například zázemí CIA v Somálsku, umístění protiraketové obrany Patriot v Jemenu nebo základny amerických zvláštních operací v africkém Sahelu. Tyto údaje zatím ale zůstávají nepotvrzené.

Někteří si výraznějšími trasami "cvičení" potvrzují dřívější hlášení o lokalizování tajných základen jako třeba CIANěkteří si výraznějšími trasami "cvičení" potvrzují dřívější hlášení o lokalizování tajných základen jako třeba CIA (zdroj: twitter.com)

“Myslel jsem, že nejlepší způsob, jak to vyřešit, bylo upozornit na tuto slabinu, aby jí patřičné orgány mohly napravit. Nakonec by si toho stejně všimnul i někdo jiný,” uvedl pro BBC na závěr Ruser.

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa