#FreshTag.cz


Vynalezli počítače menší než zrnko soli! V budoucnu budou ve všem, tvrdí IBM

zdroj foto: www.pexels.com

20.3.2018Jan Marek

Přední světová společnost v oboru informačních technologií přezdívaná také jako Big Blue, neboli Velká modrá, vynalezla nejmenší počítač na světě. Výrobní cenu přitom drží pod hranicí jednoho desetníku, tedy našich zhruba dvou korun. Převratně malé rozměry počítačů prý umožní jejich aplikování “pod kůži” každodenně užívaných předmětů. Společnost chce zamezit padělání ve všech odvětvích průmyslu a obchodu. Mezi jejich funkce patří i sledování polohy.

Face Tweet Seznam

“Do pěti let budou šifrovací kotvy - jako inkoustové puntíky nebo počítače menší než zrnka soli - součástí běžných, každodenních věcí a zařízení,” říká vedoucí výzkumu IBM Arvind Krishna.

"Odprezentujte pět nejdůležitějších technologických pokroků... máte na to pět minut"

Vývojáři americké informačně-technologické společnosti International Business Machines Corporation (IBM) dostali možnost představit svojí práci široké veřejnosti. Nejdůležitější pokroky ve zkoumaných technologiích a plány jejich aplikování v příštích pěti letech měli shrnout do pěti bodů, které měli představit v pěti minutách - 5 in 5 na konferenci Think 2018 v Las Vegas.

Sci-fi budoucnost realitou

Jejich výsledná prezentace obsahovala i taková sci-fi jako kvantové technologie v počítačích, úplné redukování předpojatosti umělé inteligence způsobené jejím programováním, mikroskopické roboty mapující proudění planktonu ve světových oceánech za účelem ochrany jejich biosféry před znečištěním či mřížkové kódování proti hackerským útokům. Nejvíce revolučním bodem, který vývojáři představili, byla však právě technologie zmenšených počítačů.

Zloději a padělátoři budou mít smůli

“Takovéto technologie dláždí cestu novým způsobům, jak zabezpečit zdravotní nezávadnost potravin, autentičnost vyráběných součástek nejrůznějších přístrojů, geneticky modifikovaných produktů, a rozlišení padělků od originálních, například uměleckých předmětů,” popisuje výhody vynálezu Krishna na oficiálním blogu společnosti.

Video: Skutečný vynýlez od IBM si můžete prohlédnout zde

Nejsou super-výkonné, ale účelu poslouží

Samozřejmě se nejedná o počítače, které by měly stejný výkon a funkce jako jejich stolní obdoby anebo laptopy. Ve skutečnosti mají zhruba takovou sílu jako devadesátkový čip x86. Na to, abyste si je prohlédli, budete ale potřebovat mikroskop, a spolu s několika stovkami tranzistorů, které počítače obsahují, budou podle společnosti schopny takových účelově důležitých funkcí jako “sledování, analyzování, komunikace a dokonce pracovat podle nějakých základních, předprogramovaných dat.”

Vejdou se všude a nebude to stát skoro nic

IBM obecně tvrdí, že jejich počítače “jsou tak malé a tak levné, že je lze dát do čehokoliv a vůbec celkově všude.”

Co na to říkáte, chtěli byste mít například ve svém kabátě mikro-počítač, který by vlastně monitoroval vaši přesnou polohu?

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa