#FreshTag.cz


Youtube zpřísňuje pravidla pro zpeněžení videí, malé kanály připraví o jejich zisk

zdroj foto: pixbay.com

18.1.2018Štěpán Sochor

Společnost Youtube se rozhodla změnit pravidla pro tvůrce, kteří chtějí zpoplatnit svůj obsah. Stalo se tak v reakci na kontroverzi posledních dnů obklopující populárního vloggera Logana Paula, který ve svém videu ukázal mrtvé tělo z japonského Lesa sebevrahů a doplnil to o nemístné žerty.

Face Tweet Seznam

Youtube je v posledních dnech pod obrovskou palbou kritiky za to, že se kontroverzní video Logana Paula obsahující mrtvolu a nemístné vtipy dostalo do sekce nejpopulárnějších videí. Veřejnosti vadí skutečnost, že bylo video nejen schváleno, ale bylo mu navíc umožněno získat vysoký počet zhlédnutí. Kromě toho byl také v poslední době Youtube kritizován za přidávání reklam od velkých firem do extrémistických a podobně smýšlejících videí.

Logan Paul se za své činy omluvil, lidem to však nestačíLogan Paul se za své činy omluvil, lidem to však nestačí (zdroj: Youtube)

Tvůrce, kteří budou chtít zpeněžit svůj obsah, nyní čekají tvrdší podmínky. Dříve stačilo, aby měl kanál celkem 10 000 zhlédnutí ze všech svých videí. Nyní je však zapotřebí mít alespoň 1 000 sledujících a 4 000 zhlédnutých hodin v posledních 12 měsících.  Společnost dále také rozhodla, že zpřísní pravidla pro svůj program Google Preferred. Ten umožňuje inzerentům vkládat své reklamy do videí, která jsou nejvíce populární a mají tedy největší sledovanost. Taková videa budou nyní manuálně přezkoumávána, zda splňují všechny podmínky.

Youtube řekl, že potřebuje nastavit vyšší kritériaYoutube řekl, že potřebuje nastavit vyšší kritéria (zdroj: pixbay.com)

Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat a brzy zaplavily Twitter. Jsou mezi nimi jak kladné názory, které podporují rozhodnutí společnosti Youtube, tak i ty záporné, jež argumentují tím, že nové podmínky znevýhodňují menší kanály. Například uživatel WCF media napsal: „Logan Paul, obrovský Youtuber, natočí mrtvé tělo. Youtube se rozhodne, že to vyřeší potrestáním malých tvůrců. Skvělá práce, Youtube!“. Naopak Ethan Klein z kanálu h3h3Productions tvrdí, že je to správná volba. Podle něj je nepřijatelné, aby videa s podobným obsahem generovala peněžní zisk.

Youtube je již nějakou dobu kritizován za svůj systém zpeněžení videí. V loňském roce se podobná kauza točila kolem nejpopulárnějšího Youtubera Pewdiepie, který byl obviňován z antisemitismu. Pewdiepie veřejnost ujistil, že se jednalo pouze o nevhodný vtip. Na rozdíl od Logana Paula byl však tvrdě potrestán – několik společností s ním ukončilo spolupráci a Youtube začal drasticky demonetizovat videa. Nová pravidla sice znevýhodní malé kanály, avšak měla by zabránit tomu, aby se v budoucnu podobné kauzy opakovaly.

A co si myslíte vy? Zašel Logan příliš daleko? Je reakce Youtube adekvátní? Napište nám do komentářů

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa