#FreshTag.cz


9.1.2018Jan Marek

Největší korálový útes na světě bledne. Jde o proces trvající posledních 18 let, loni však za tu dobu již potřetí vygradoval, zatím nejdrastičtěji – znečištění a globální oteplování si vybralo svoji daň ve více jak 35 % uhynulých korálech z jeho severní a střední části. Proto jsme byli rádi, když v zimě opět došlo k sezónnímu rozmnožování a jeho alespoň částečné regeneraci. Co ale ti chudáci, želví kluci?

Face Tweet Seznam

Na 200 tisíc želv a želviček čítá jedna z největších světových kolonií chráněného druhu karety obrovské. Osudovou se jí ale stalo to, že si pro své hnízdění vybrala právě Velký bariérový útes v Austrálii. 

V lepších částech útesu, převážně těch jižních, stále narazíte na živou, barevnou podívanouV lepších částech útesu, převážně těch jižních, stále narazíte na živou, barevnou podívanou (zdroj: c1.staticflickr.com)

Světové dědictví umírá 

Teplotní rozdíl zdánlivého „pouhého jednoho stupně Celsia“ zde měl loni za důsledek vymření více jak 35 % korálů v jeho severní a střední části. „Je to nejextrémnější případ takového masového hynutí, které jsme kdy v síti světového dědictví UNESCA naměřili,“ říkají odborníci z australské James Cook University. 

Severní a střední část však ještě loni vypadala ze 35% taktoSeverní a střední část však ještě loni vypadala ze 35% takto (zdroj: upload.wikimedia.org)

U plazů ovlivňují teplotní změny jejich pohlaví

Globální oteplování má ovšem vliv nejenom na korály v této oblasti, které jsou mj. životním prostředím mnoha jiných druhů živočichů, ale také na třídu plazů, do které patří mimo jiné i želvy. Na rozdíl od nás totiž jejich pohlaví neurčují chromozomy v  genetice, nýbrž to, v jaké teplotě se nachází jejich vajíčka do doby líhnutí. 

Okolní teplota je pro vajíčka želv určujícíOkolní teplota je pro vajíčka želv určující (zdroj: pixnio.com)

V severní části útesu samci karety téměř vymizeli 

Pro karetu obrovskou je optimální teplota pro stejné šance oběma pohlavím 29,3 stupňů Celsia. Stačí ale pár stupňů vychýlení a už je to na 100 % holčička, nebo chlapeček. Výzkumy v severní části Velkého bariérového útesu tak krásně ukázaly, jak se situace má. Zatímco zastoupení samic v dospělé části populace činilo necelých 87 %, u dospívajících a mladých karet jde tato hodnota přes 99 %, což je vcelku proměna. 

V severních hnízdištích útesu narazíte na samečka jednou ze sta případůV severních hnízdištích útesu narazíte na samečka jednou ze sta případů (zdroj: upload.wikimedia.org)

Řešení tohoto konkrétního problému se rýsuje, neřeší ale příčinu

Do budoucna by to pro tento ohrožený druh mohl být skutečný problém, australská vládní agentura pro životní prostředí a ochranu světového dědictví již ale experimentuje s přístřešky, které by na lokality hnízdění želv vrhaly stín a tím je ochlazovaly. 

Korálové útesy ale budou dál blednout Korálové útesy ale budou dál blednout (zdroj: pixabay.com)

Státy i mocnosti se snaží problém klimatu řešit na mezinárodní úrovni

Nás však napadají i jiné způsoby, cesty a možnosti, za pomoci kterých by se takovéto problémy daly řešit, když se jich chopí dostatečné množství, i obyčejných lidí. Jak uvedl na nedávné klimatické konferenci One Planet Summit v Paříži francouzský prezident Emmanuel Macron: „Nemáme planetu B.“ 

Způsobů je mnoho, zapojit se může každýZpůsobů je mnoho, zapojit se může každý (zdroj: cdn.pixabay.com)

Ekologický seriál. O čem budeme psát příště?

Spoustu lidí tato myšlenka již dávno vybídla k tomu, aby se ve svém životě začala chovat jinak, a nejde o mílové kroky. O tom, jaké to je žít EKO-friendly, jakou to má pro ně podstatu a jaké jsou možnosti, se rozepíšeme v dalších článcích… o bydlení, oblékání, nakupování potravin, ale také o obyčejném třídění odpadků. 

Jaký na to máte názor? 

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa