#FreshTag.cz


Ženy mají dvakrát vyšší šanci být blond než muži, zjistili vědci

zdroj foto: pixabay.com

19.4.2018Štěpán Sochor
Přidej se k nám

Jsou věci, které si v životě zkrátka nevyberete a na jejichž vzniku nemáte žádný podíl. Aspekty jako je barva očí či barva vlasů jsou především genetického původu, a tak jsme buď "po mamince" nebo "po tatínkovi". Přemýšleli jste však někdy nad tím, zda rozhoduje i pohlaví? Nová studie přišla s jasnými výsledky.

Face Tweet Seznam

Vzorky DNA od 300 000 lidí ze 4 různých biologických uložišť a nejrozsáhlejší studie v historii genů a barvy vlasů. To všechno stálo za strhujícím zjištěním. Pokud jste se v minulosti divili, proč vídáte více blondýnek než blonďáků, jste na správném místě. Výsledky studie totiž dokazují, že ženy mají až dvojnásobnou šanci mít přirozeně zlatavé vlasy než muži. Toto ale není jediné překvapení. Ze stejných výsledků lze vyčíst, že muži na oplátku mají až třikrát větší šanci mít černé vlasy než ženy.

Muži mají až třikrát vyšší šanci mít černé vlasy než ženyMuži mají až třikrát vyšší šanci mít černé vlasy než ženy (zdroj: pxhere.com)

Tým vědců zjistil, že se na barvě vlasů podílí celkem 124 genů. Všechny z nich hrají ve výsledku důležitou roli. Matky s blond vlasy mají sice stejnou šanci, že se jim narodí blonďatý syn či dcera. Ne obě pohlaví ale mají stejnou šanci uchovat si tuto barvu do dospělosti. Profesor Tim Spector, jenž je jedním z lidí vedoucích tuto studii, přišel s teorií, že je možné, že „blond geny“ u mužů nevydrží v průběhu jejich stárnutí tak jako u žen, a postupně vymizí.

Profesor Spector také tvrdí, že za vymizením genů, které stojí za blonďatými vlasy, mohou stát geny jiné. Poukázal na experiment s myšmi, u kterých geny řídící pigmentaci ovlivnili aspekty jako je stres a hormony.  

124 genů se podílí na barvě vašich vlasů124 genů se podílí na barvě vašich vlasů (zdroj: pixabay.com)

Studie se zaměřila schválně především na lidi s evropského původu. Ti mají totiž nejvíce proměnlivou škálu barvy vlasů. Afričané, Asiaté a původní obyvatelé Ameriky, Indiáni, disponují většinou černými kadeřemi. 

Tyto výsledky otevírají vědcům zbrusu nové možnosti. Kromě toho, že některé ze zmiňovaných 124 genů mají spojitost s určitými druhy rakoviny (např. kůže), bude díky nim teď také jednodušší odhadnout barvu vlasů, což může pomoci forenzním vědcům řešit zločiny.

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa